Oficjalny portal: Zespół Placówek Oświatowych

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Wycieczka klas IV - VIII

19 grudzień 2022
Wycieczka do kopalni Giudo w Zabrzu oraz Planetarium Śląskiego w Chorzowie.
13 grudnia uczniowie klas IV – VIII wraz z nauczycielami zwiedzili najgłębiej położoną w kopalni węgla kamiennego trasę turystyczną w Europie – trasę w kopalni Guido oraz Planetarium Śląskie w Chorzowie.

Podczas zwiedzania kopalni przewodnicy w ciekawy sposób opowiedzieli nam o historii związanej z wydobyciem węgla kamiennego na Śląsku oraz o rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.
W trakcie dwugodzinnej wycieczki na własne oczy przekonaliśmy się, jak wygląda górnicza szychta, w jakich warunkach wydobywa się węgiel oraz co matka natura potrafi zrobić z kopalnianym chodnikiem, który nie jest zabezpieczony obudową górniczą.
Zwiedzanie sztolni zakończyliśmy przejazdem elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów.

Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium Śląskim w Chorzowie, podczas którego omówione zostały takie zagadnienia jak: orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata, gwiazdy i gwiazdozbiory, model geocentryczny budowy świata, teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika, ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy) oraz ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku).

Nasi uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni późnym popołudniem wrócili do Dziewkowic.


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Regina Krawiec-Dimitrowa (2022-12-28 15:39:48)
Informację zmodyfikował(a): Regina Krawiec-Dimitrowa (2022-12-28 15:41:52)
Liczba odwiedzin: 14549
Do góryBanery dolne

Galeria zdjęć

Stopka

Zamknij